OFICJALNA STRONA GMINY BOROWA  
Strona główna
czwartek, 27 październik 2016
 
 
Powiatowy Jarmark Wielkanocny PDF Drukuj E-mail
Napisał: Robert Myjak   
środa, 27 kwiecień 2011
W Niedzielę Palmową w Borowej odbył się Powiatowy Jarmark Wielkanocny. W tym dniu Ośrodek Kultury był miejscem prezentacji tradycji kulinarnych i lokalnych zwyczajów związanych ze Świętami Wielkiej Nocy. To wyjątkowe wydarzenie kulturalne zgromadziło w sali widowiskowej borowskiego GOK-u wielu zaproszonych gości, delegacje gmin powiatu mieleckiego, przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, indywidualnych twórców i mieszkańców powiatu mieleckiego.

Wśród gości obecni byli:
Starosta Powiatu Mieleckiego - Andrzej Chrabąszcz, Wicestarosta Powiatu Mieleckiego - Andrzej Bryła, ks. Dziekan Józef Mróz, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Borowa - Stanisława Bujak, Radni Powiatowi: Beata Zakręcka, Bogusław Peret i Zbigniew Tymuła, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Mielcu - Stanisław Tomza, Dyrektor Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Mielcu - Marcin Cieśla,  Dyrektor Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Mielcu - Paweł Pazdan, Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Powiatu Mieleckiego - Grzegorz Tychanowicz, członek Komisji - Andrzej Osnowski, Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Mielcu - Elżbieta Lejko, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Przecławiu - Elżbieta Augustyn-Gruszka, Dyrektor Wiejskiego Domu Kultury w Grochowem - Mariola Pelic, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Czerminie - Bernadeta Adamczyk.
 
Szczególnie ciepło i życzliwie powitane zostały reprezentacje organizacji z terenu powiatu mieleckiego przygotowujące aranżacje stołów wielkanocnych i biorące udział w konkursie kulinarnym na wypieki wielkanocne oraz potrawy wielkanocne. Podczas Jarmarku prezentowały się: Stowarzyszenie Kobiet z Pomysłem z Rzemienia, Stowarzyszenie Kobiet „Wisłoczanie” z Gawłuszowic, Klub Dobrej Współpracy działający przy Domu Kultury i Rekreacji w Grochowem, Stowarzyszenie Kobiet „Gracja” z Czermina, Góreckie Stowarzyszenie Kobiet „Victoria” z Górek, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „Inicjatywa” z Sadkowej Góry, Koło Gospodyń Wiejskich z Pława, Koło Gospodyń Wiejskich z Borowej, Koło Gospodyń Wiejskich z Gizowej, Koło Gospodyń Wiejskich z Sadkowej Góry, Koło Gospodyń Wiejskich z Glin Małych, Koło Gospodyń Wiejskich z Glin Wielkich, Koło Gospodyń Wiejskich z Orłowa, Koło Gospodyń Wiejskich z Surowej.
 
Tradycja zobowiązuje i organizatorzy Jarmarku zadbali o to, żeby podczas imprezy dominowały tradycyjna „baba wielkanocna”, potrawa wielkanocna czy baranek wielkanocny, które były przedmiotem konkursów ogłoszonych przez Ośrodek Kultury. Wszystkie „baby” i potrawy walczyły o miano najlepszych. Konkurencja była duża , a Komisja Konkursowa miała trudną pracę i nie lada problem z wyłonieniem zwycięzców, gdyż „baby” były oryginalne , a potrawy wielkanocne smaczne i estetycznie podane. Komisja Konkursowa przyznała w kategorii wypieki wielkanocne – „baba wielkanocna” nagrody dla  baby zwyczajnej z kamionki KGW z Sadkowej Góry,  baby wielkanocnej KGW z Borowej- Gizowej,  świątecznej baby KGW z Surowej.
Wyróżnienie otrzymały baba rzemieńska - Kobiety z pomysłem z Rzemienia,  baba wielkanocna - grupy 5-latków z oddziału  przedszkolnego przy SP w Borowej, baba metrowcowa  - Stowarzyszenia „Wisłoczanie” z Gawłuszowic.
Laureaci Konkursu w kategorii potrawa wielkanocna: pascha wielkanocna - KGW z Pława, zupa chrzanowa ze zrazami Stowarzyszenia Kobiet „Gracja” z Czermina, klops nadziewany jajkami z chrzanem i swojskim chlebem KGW z Surowej.
Wyróżnienie dla potraw: karkówka w cieście francuskim KGW z Glin Małych, żurek wielkanocny Klubu Dobrej Współpracy przy WDKiR z Grochowego, jaja w marynacie i pasztet domowy - Kobiety z Pomysłem z Rzemienia.
 
Wiodącym elementem Jarmarku były stoiska wystawiennicze przedstawiające aranżacje stołów wielkanocnych. Stół wielkanocny w polskiej tradycji jest stołem obfitości i ugina się od mięsiwa i ciast. Tak też prezentowały się stoły podczas Jarmarku przygotowane przez stowarzyszenia i organizacje z terenu powiatu mieleckiego. Dominowały przepych i różnorodność kulinarnych specjałów. Stoiska oceniane były przez zgromadzoną publiczność i w tej kategorii zdecydowanym zwycięzcą było stoisko przygotowane przez KGW z Borowej, które debiutowało w tej formie prezentacji, jak widać z powodzeniem. Ogółem w prezentacji stołów wielkanocnych wzięło udział 12 stowarzyszeń i organizacji . Po prezentacji nadszedł czas na degustację przygotowanych przysmaków.
Zwycięzcy i organizacje biorące udział w poszczególnych kategoriach konkursowych Jarmarku otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Mielcu i Gminny Ośrodek Kultury w Borowej. Starosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Chrabąszcz i Wicestarosta - Andrzej Bryła wręczając nagrody gratulowali wszystkim uczestnikom Jarmarku determinacji i wspaniałych pomysłów przy realizacji tego przedsięwzięcia. Skierowali serdeczne podziękowania za udział w Jarmarku wszystkim organizacjom podkreślając ich duże znaczenie w podtrzymywaniu tradycji kulturowych powiatu mieleckiego.
Jarmarkowi towarzyszyły: wystawy rękodzieła artystycznego, pokazy zdobienia pisanek sposobem tradycyjnym, koncerty: kapeli ludowej „Czerminiacy” z Czermina, kapeli ludowej „Grochowiacy” z Grochowego, koncert chóru i zespołu wokalnego działających przy borowskim GOK-u pod opieką artystyczną Ewy Smolarek. Podczas Jarmarku został podsumowany konkurs plastyczny pn. „Symbole wielkanocne” w kategorii: baranek wielkanocny. Zwiedzając wystawę pokonkursową, uczestnicy Jarmarku podziwiali inwencję twórczą i precyzję wykonawców prac nadesłanych na konkurs. Prace twórców można oglądać na ekspozycji w sali wystawowej Ośrodka Kultury.
 
Organizatorzy Powiatowego Jarmarku Wielkanocnego składają serdeczne podziękowania wszystkim organizacjom, grupom, lokalnym twórcom , osobom za udział w tym wydarzeniu i dostarczenie jego uczestnikom wielu doznań estetycznych i smakowych. 
 
279_01.jpg
279_02.jpg
279_03.jpg
279_04.jpg
279_05.jpg
279_06.jpg
279_07.jpg
279_08.jpg
279_09.jpg
279_10.jpg
279_11.jpg
279_12.jpg
279_13.jpg
279_14.jpg
279_15.jpg
279_16.jpg
Zmieniony ( czwartek, 05 maj 2011 )
 
wstecz   dalej »
Zegar
Imieniny
27 Października 2016
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Frumencjusz, Iwona,
Sabina, Siestrzemił,
Wincenty
Do końca roku zostało 66 dni.
Kalendarz
P W Ś C P S N
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Pogoda
Statystyka
Gościmy
Odwiedza nas 1 gość
 
Top! Top!