Kuratoryjne konkursy przedmiotowe składają się z trzech etapów: szkolnego, rejonowego i wojewódzkiego. Uczniowie biorący w nich udział muszą poświęcić wiele swojego czasu na opanowanie wiadomości, które wykraczają poza treści programowe realizowane w szkole.
W naszej gminie taką uczennicą jest Aleksandra Jachym z klasy III PG w Pławie. Ola jako gimnazjalistka już dwukrotnie przystąpiła do przedmiotowego konkursu biologii. W ubiegłym roku jako drugoklasistka osiągnęła bardzo dobry wynik w etapie szkolnym ww. konkursu. W tym roku szkolnym Ola ponownie stanęła na wysokości zadania! Etap szkolny konkursu zaliczyła wzorowo, po czym 1 grudnia 2018 roku reprezentowała nasza szkołę w II etapie rejonowym konkursu. I udało się! Z bardzo dobrym wynikiem Ola zakwalifikowała się do ostatniego, najważniejszego etapu konkursu! III etap(wojewódzki) obejmował nie tylko zagadnienia wymagane w etapie szkolnym i rejonowym, ale także nowe, dodatkowe materiały do opanowania. Daje on jednak możliwość uzyskania tytułu laureata lub finalisty.

Finał wojewódzki odbył się 2 lutego 2019 roku. Ola zmierzyła się z najlepszymi gimnazjalistami z województwa podkarpackiego! Konkurencja jest olbrzymia. Ola jednak udowodniła już, że stać ją na wiele, bo nie przez przypadek pokonała tak trudną drogę. Trzymamy kciuki, Olu i z niecierpliwością czekamy na wyniki. Opiekunem uczennicy jest pani Ilona Drozdowska-Nieć.
To ogromny powód do dumy. Cieszymy się, że kolejna  uczennica dołączyła  do pokaźnego już  grona uczących się w  Gimnazjum w Pławie laureatów i finalistów kuratoryjnych konkursów przedmiotowych. Praca popłaca!